Новини, Технічні особливості

Непомітність або скритність?

Непомітність приладу – це коли не можеш помітити, є він чи ні, тому що він не робить дії, на яке нібито розрахований: не справний або недобре зроблений. Скритність, наприклад, однофазного стабілізатора напруги – це коли замість поганої мережі, можливо навіть і небезпечної мережі (навіть відповідна ГОСТу на якість мережа може бути небезпечна для електронних пристроїв) – користувач при підключенні однофазного або трифазного стабілізатора отримує замість «поганої» мережі зі скачками або просадженною, завищеною напругою, до того ж з небезпечними викидами, стрибками час від часу – якісну і безпечну мережу. І більше не думає про обслуговування за стабілізатором напруги, ні про якість мережі до нього.

У міру підвищення класу стабілізатора напруги непомітність їх поступово переходить в скритність, часткову або повну. Ніякий будинок не буде комфортним, якщо електроживлення (не менш важливе, ніж їжа або пиття для сучасної людини) – не буде якісним, і лампи не будуть мигати, або збиватися з нормальної роботи електроприлади, або раптово відмовить якийсь із них. Якщо говорити про небезпеки, тобто таких викидах або скачках напруги, від яких прилади в будинку можуть відмовляти – то це і людині грає на нервах і не може дати відчуття «мій дім – моя фортеця» …. скоріше навпаки вийде – «мій будинок – моя слабкість”. Звичайно, повна скритність роботи стабілізатора напруги – мрія користувача, підключив його раз і забув про існування – завжди 220В в розетках і не хвилюєшся за життя своїх електронних домочадців – будь то комп’ютер, телевізор, мікрохвильова піч або навіть проста зарядка для мобільника (останні, до речі, найчастіше відмовляють саме через стрибки в мережі, так як дуже до них чутливі). Ідеальні розетки в будинку – і однією турботою менше! Більше часу для радості від життя і відпочинку без напруги нервів.

Отже, приступимо. Загальні поняття.

Тип: непомітні: «зате дуже дешево»

Непомітність – це властивість найдешевших стабілізаторів напруги, зазвичай китайського виробництва, з надзвичайно вузьким діапазоном стабілізації і повільної реакцією на скачки вхідної напруги, як, наприклад, сервопривідні стабілізатори. Це означає, що після встановлення такого стабілізатора напруги, непомітно, є він чи ні, тому що проблеми з напругою залишились практично такими ж, якщо не гірше, як і до нього. Якщо напруга змінюється дуже повільно, або постійно завищена або занижена – він все ж справляється. Але – до першої проблеми, стрибків або викидів.

Тип: помітні: релейні і тиристорні стабілізатори.

Далі, у міру підвищення класу стабілізатора напруги він таки може стати помітним – як в хорошому, так і не дуже хорошому сенсі слова – простенькі тиристорні ступінчасті стабілізатори напруги, з малим числом ступенів стабілізації – іноді перетворюють щодо плавні зміни напруги в мережі в різкі скачки, правда – вже в межах норми по ГОСТ. Великі зміни на вході зводяться до відносно прийнятним. Різкі короткі викиди, початок різкого стрибка – пролітають наскрізь в навантаження.

Тип: майже потайливі: тиристорні стабілізатори напруги преміум-класу.

Є і так звані «матричні», більш складні та ефективні тиристорні стабілізатори – і вони вже частково виявляють властивість «скритності» замість «помітності» – тобто, роблять свою корисну роботу, підвищуючи якість електроживлення, позбавляючи напругу від різких стрибків і плавних змін напруги з високою точністю, так що навіть миготіння ламп розжарювання не завжди можна помітити при їх роботі (світлодіодні лампи без драйверів більш чутливі, деяке мерехтіння все ж буде). Однак, до «ідеальної розетки» їм ще залишився крок – різкі викиди або різкі перепади напруги (зазвичай все це – коли відключилось десь потужне навантаження, і напруга в мережі різко раптово піднялась, або одночасно проскочив імпульс (іскра при відключенні – звичайна справа , це як раз про це) – ось це може потрапити на домашню або офісну електроніку і теж заподіяти біди. це не постійний фактор, і це не у всіх часто буває, так що слід пильнувати.

Що ще буває, що на мить (електроніці, щоб відмовити – потрібно лише мить) може викликати небезпеку? «Обрив нуля» в мережі, замикання фази на нуль, невірне підключення після аварії (обриву) – перепутана фаза з нулем і ще багато причин. Якісні стабілізатори мають не один захист від перенапруги, та ще хороший електрик любить перестрахуватися, і ставить додатково реле напруги, яке теж відключить в разі занадто високої напруги. Але все це не встигає відключитися при коротких (але не менш небезпечних для електроніки) імпульсах, викидах, скачках.

Тип: потайливі: стабілізатори подвійного перетворення.

Відстежити їх роботу по нестабільній вихідній напрузі не вийде – на виході завжди стабільна напруга до часток відсотка (хоч виробники зазвичай заявляють менш ніж 1%, але це відхилення від норм)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *