Новини, Технічні особливості

Захист від перенапруг як щит

У статті під назвою: «Непомітність або скритність» було згадано про властивість електронних стабілізаторів напруги захищати від аварійних викидів навантаження споживача «ціною свого життя». Але набагато краще, коли без самопожертви. Щоб продовжував вірно служити і далі. Для цього в стабілізаторах напруги «QUANT» використовується спеціальний поглинач / обмежувач небезпечних імпульсів напруги.

Принцип такий – якщо раптово на вході з’явилося щось дійсно небезпечне – спочатку його обмежувати до безпечного для самого стабілізатора рівня (на практиці це імпульси не вище 600В або змінну напругу ефективним значенням нижче ніж 380), після чого стабілізатор доводить ці значення до номінальних, так як його принцип роботи дозволяє йому «встигати» за скільки завгодно швидкими стрибками напруги, аби вони не перевищували небезпечних для нього значень. Таким чином, один побутовий стабілізатор напруги здатний поглинути імпульс, який несе струм до 250А в імпульсі, і утримувати на безпечному рівні напруги або поки не закінчиться цей імпульс (спеціальний поглинач енергії при цьому може без шкоди для себе багато разів поглинати до 30000Дж енергії) – або, якщо має місце перевищення рівня змінної напруги (переплутані фази з нулем на вході, обрив нуля, замикання фази на нуль і т. п. аварії) – після утримання протягом деякого часу приймає рішення відключити вхідний автомат стабілізатора.

У яких випадках це не просто корисно, а й фактично стає не замінимою властивістю? Ну, наприклад – якщо офіс (або навіть житло) живиться від промислової мережі, тобто по сусідству працюють верстати, зварювальні апарати, в загальному – техніка, що здатна або постійно, або в моменти включення / вимикання створювати потужні викиди напруги в мережі. І при цьому ніжне електронне обладнання в офісі (комп’ютери, принтери, модеми, камери відеоспостереження) – постійно виходить з ладу.

Існуючі на ринку захисні пристрої від імпульсів (ПЗІП, пристрій захисту від перенапруг) – зазвичай можуть спрацьовувати лише кілька разів, після чого потрібно замінити змінний картридж. А на виробництві подібних імпульсів може за день приходити з мережі – сотні і навіть тисячі (тисячі – це якщо працює електрозварювальний цех, наприклад). Такі імпульси називаються комутаційними перенапруженнями і надійного, що не зношується захисту від них до цих пір не було придумано. Існували, правда, ДБЖ подвійного повного перетворення, які іноді були до цього досить стійкі, а крім них – старі ферорезонансні стабілізатори і останнє, що і до сих пір досить популярно за кордоном – потужні і важкі фільтри, за масою і габаритами – як ті ж ферорезонансні стабілізатори, адже і принцип той же – LC- фільтрація імпульсів. Все це застаріла, громіздка і техніка яка гуде, тому вихід досить сумнівний.

Сучасні стабілізатори (QUANT, і аналогічні першого покоління) забезпечують цю опцію безпеки витончено, надійно і без якихось погіршень в роботі, без шуму / гулу. І на протязі всього терміну служби стабілізатора, без зносу.

Зрозуміло, звичайний для сучасних стабілізаторів (починаючи з минулого століття) захист від перенапруги на виході і вході – теж застосовується, але як було вже зазначено вище – її швидкодію для ніжної електроніки 21 століття в брутальних електромережах 20 століття недостатньо. Фактично, це вбудоване в стабілізатор «реле напруги», тільки воно не повертає його в роботу після спрацьовування, а відключає вхідний автомат стабілізатора зовсім.

При штатній роботі стабілізатора напруги на виході не буде ніяких перевищень напруги, він так влаштований. А ось якщо користувач для чогось включив режим «обходу стабілізатора», тобто «Транзит» або «Байпас», як його називають – він заодно і позбавив себе точного захисту з максимальною безпекою, яку давало йому подвійне перетворення (режим байпаса / транзиту – вимога безпеки, щоб можна було включити освітлення в разі несправності стабілізатора, не потрібно його включати для інших цілей, позбавляючи себе надійного захисту) – і тоді потрібно все ж користувача забезпечити хоч стандартним захистом від перенапруг, знизивши шанси пошкодження його апаратури (наприклад, стабілізатор буде відключатися при попаданні на його вхід напруги вище ніж 380 на підводному човні. А користувач може вирішити, що стабілізатор несправний, і спробувати включити режим «транзит» – хоч якісь додаткові заходи безпеки потрібно на цей випадок передбачити. До речі, саме для цього деякі електрики воліють ще й потужне реле напруги на вводі ДО стабілізатора ставити – при такій аварії вже і «транзитом» включити стабілізатор не вийде. Але якщо просто про нього забути, про цей режим – сам стабілізатор забезпечить максимально безпечний режим роботи, ні на мить не пропускаючи небезпечних рівнів, імпульсів на вихід. А якщо відключається – це вже не імпульси, це аварійне значення напруги, працювати при ньому не можна.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *